Łysienie androgenowe leczenie
Współczesne metody leczenia łysienia androgenowego.
Zadzwoń: 785 170 871
Przebieg łysienia androgenowego
Łysienie androgenowe to choroba, która występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Łysienie u mężczyzn objawia się cofaniem się linii włosów na skroniach i na czole, u kobiet włosy się przerzedzają na środku głowy, jest to tzw. łysienie rozlane.
Pierwsze objawy łysienia pojawiają się już w okresie dojrzewania i prowadzą do powolnej utraty włosów. Mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, zmniejsza się ilość włosów produkowanych przez mieszki włosowe, włosy stają się delikatniejsze i słabsze. Faza wzrostu włosa, czyli faza anagenu skraca się, wydłuża się faza telogenu, czyli faza włosa martwego, nie mającego połączenia z cebulką włosową. Zwiększa się ilość włosów telogenowych, które wypadają w trakcie mycia, czesania, farbowania włosów.
Farmakologiczne metody leczenia łysienia androgenowego
Na rynku dostępnych jest dużo leków służących do leczenia łysienia. Leki te hamują działanie testosteronu i innych hormonów odpowiedzalnych za uszkodzenie cebulki włosowej.
Leki te przepisujemy zarówno kobietom, jak i meżczyznom. Niestety leki te działają tylko wtedy gdy je przyjmujemy, odstawienie leków spowoduje nawrót wypadania włosów. U Pań dodatkowo możemy stosować estrogeny podawane w postaci tabletek antykoncepcyjnych, one działają przeciwstawnie do testosteronu, poprawiaja wzrost włosów.
Leczenie łysienia androgennego w gabinetach medycyny estetycznej
W gabinetach medycyny estetycznej stosujemy dwie uznane metody leczenia wypadania włosów: jest to mezoterapia igłowa głowy oraz wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego w skórę głowy. Oba typy zabiegów wykonywane są w celu poprawy ukrwienia skóry głowy i odżywienia cebulek włosowych.
Wg. ostatnich badań skuteczniejsze wydaje się podawanie osocza bogatopłytkowego, zawierającego komórki macierzyste i płytkowe czynniki wzrostu. Działa ono stymulująco na skórę głowy, wzmaga porost włosów.
Czy zawsze przy łysieniu androgenowym w badaniu pojawia się wysoki poziom testosteronu?
Bardzo często lekarze zlecają badania hormonalne w celu sprawdzenia poziomu hormonów męskich, jednak nie zawsze są one podwyższone.
U wielu pacjentów z łysieniem androgenowym występuje zwiększona reaktywność cebulek włosowych na hormony męskie. Testosteron i dehydroepiandrosteron powodują osłabienie i miniaturyzacji cebulek włosowych.
Dzieje się tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Miniaturyzacji ulegają jednie cebulki włosowe w okolicy ciemieniowej i skroniowej, z przodu głowy i na skroniach. Jest tam więcej receptorów, hormony skuteczniej działają na tą okolicę.
Stosowanie leczenia zewnętrznego, wcierek do zahamowania wypadania włosów
Pacjent z wypadaniem androgenowym włosów powinien rozpocząć swoje leczenie od zastosowania wcierek pobudzających krążenie krwi w skórze głowy, taką typową jest Loxon, lub jego pochodnie.
Niekiedy, przy dużym stanie zapalnym do leczenia włączane są wcierki ze sterydami i estrogenami. Wszystkie wcierki stosujemy codziennie wieczorem, 3-4 godziny przed pójściem spać.
Co zrobić gdy mimo leczenia włosy nadal wypadają?
Łysienie jest chorobą przewlekłą, nie należy się jej poddawać. Bardzo często dzieje się tak, że na początku kuracji następuje nadmierne wypadanie włosów, potem sytuacja się normalizuje, lub poprawia na 6-12 miesięcy, a potem znów zachodzi załamanie.
Wiąże się to z naturalnym cyklem odnawiania się włosa, i ciągłym działaniem hormonów na cebulki włosowe. Na rynku mamy wiele leków dla naszych pacjentów, w takiej sytuacji zmieniamy leki, stosujemy inne protokoły lecznicze.
Łysienie po COVID 19, powikłanie po infekcji
W okresie pandemii do gabinetów zgłaszały się pacjentki, u których po wyzdrowieniu bardzo intensywnie wypadały włosy.
Po wprowadzeniu suplementacji witaminowej bardzo skuteczne okazały się u tych pacjentek ostrzykiwania z osocza bogatopłytkowego, po wykonaniu serii zabiegów, stosowaniu jednocześnie wcierek w skórę głowy, uzyskiwaliśmy oczekiwany przez pacjentki odrost włosów.
Łysienie androgenowe, a nadmierne przetłuszczanie włosów
Przy łysieniu androgenowym cebulki włosowe są bardziej wrażliwe na horomony płciowe męskie, gruczoły łojowe także wdzielają więcej łoju.
Bardzo często zdarza się że łysieniu androgenowemu towarzyszy przetłuszczanie skóry głowy. W tej sytuacji należy dobrać sobie odpowiedni szampon apteczny, które bedzie właściwie oczyszczał i pielęgnował skórę głowy.
Czy przy łysieniu androgenowym włosy wypadają także w ciąży?
W ciąży, pod wpływem działania hormonów płciowych pacjentki zauważają poprawę jakości włosów, zwiekszenie ich gestości. Wydłuża się faza anagenu, faza wzrostu włosa.
Niestety już od okresu połogu włosy zaczynają wypadać. Warto wtedy udać się do swojego lekarza i zaplanować leczenie. Terapię możemy rozpocząć już od 3 miesiąca po porodzie.
Zadzwoń : 785 170 871
Nie czekaj i umów konsultację!
Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe
Rejestracja
+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl
Godziny pracy
pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa