Trądzik różowaty leczenie Warszawa

Laser skutecznie usuwa objawy trądziku różowatego

Zadzwoń: 785 170 871

Jak wygląda trądzik różowaty? Zdjęcia

Trądzik różowaty to choroba skóry objawiająca się nadmiernym rumieniem twarzy, dotyczy głównie kobiet, osób o jasnej karnacji.

Trądzik różowaty to choroba psychosomatyczna skóry, stres, zmęczenie nasilają objawy choroby. Głównym objawem trądziku różowatego jest rumień twarzy, popękane naczynka na twarzy, pojawiające się krosty i grudkiTowarzyszy temu szczypanie i pieczenie twarzy.  Czerwony, przerośnięty nos jest jednym z objawów tej choroby, wynika z rozrostu tkanek miękkich, stanów zapalnych.

trądzik różowaty leczenie
trądzik różowany przed i po
trądzik różowaty leczenie zdjęcia przed i po

Trądzik różowaty - przyczyny i objawy

Trądzik różowaty pojawia się zwykle po 40 roku życia, częściej występuje u kobiet, niż u mężczyznWyodrębniono kilka stopni nasilenia trądziku różowatego, w oparciu o objawy występujące u pacjenta.

W przypadku I stopnia trądziku różowatego na twarzy pojawia się rumień, utrzymuje się on w środkowej części twarzy, na policzkach mogą być widoczne pojedyncze, popękane naczynia krwionośne. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian na twarzy wywoływane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na słońce. Rumień twarzy pojawia się także przy spożywaniu ciężkostrawnych potraw, piciu alkoholu, korzystaniu z sauny lub basenów z chlorowaną wodą. Pacjenci często skarżą się na uczucie pieczenia, swędzenia i ściągnięcia skóry. Stosowane różne dermokosmetyki nie pomagają, podrażniają bardziej skórę. Czynnikiem, który nasila objawy trądziku różowatego jest infekcja skóry twarzy nużeńcem, pasożytem, który u osób z trądzikiem różowatym występuje często i w dużym natężeniu.

II stopień nasilenia trądziku różowatego to faza grudkowo – krostkowa. Głównym objawem w tej fazie jest obrzęk skóry, miejscowe zgrubienia skóry, pojawiające się grudki i krostki. Zmiany te są już utrwalone i nie znikają samodzielnie. Wykwity widoczne są zarówno na twarzy jak i szyi. U pacjenta występuje nadwrażliwość na słońce oraz nadmierne łzawienie oczuSkóra piecze i swędzi samoistnie, objawy nasila wiatr, mróz, zmiana temperatury otoczenia z zimnej na ciepłą.

U pacjentów z III fazą trądziku różowatego występuje przerost skóry, grudki, zmiany zapalne na twarzy. Jest to najcięższy stopień zaawansowania choroby. Widoczny jest przerost tkanki łącznej nosa, przerost gruczołów łojowych oraz naczyń. Na nosie widać guzki, nierówności i zwłóknienia. Niekiedy towarzyszy temu  postać oczna trądziku różowatego, występują zapalenia powiek oraz spojówek.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Tradycyjne metody leczenia trądziku różowatego obejmują stosowanie kremów, antybiotyków oraz zmiany w stylu życia, jak unikanie czynników wywołujących zaostrzenie objawów. Jednakże, w niektórych przypadkach, te metody mogą być niewystarczające. W ostatnich latach, terapia laserowa stała się popularną i skuteczną metodą leczenia trądziku różowatego.

Laser działa przez selektywne celowanie i niszczenie naczyń krwionośnych lub czerwonych plam na skórze, co zmniejsza zaczerwienienie i poprawia ogólny wygląd skóryLeczenie laserem zwykle wymaga serii sesji, zwykle od trzech do pięciu, w odstępach kilku tygodni. Procedura jest zazwyczaj krótka, trwa około 30 minut i jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych.

Zabiegi laserowe są zabiegami poważnymi, dlatego też powinny być poprzedzone konsultacją lekarską. Pacjent powinien przyjść na wizytę bez makijażu, z czystą twarzą. Na 4 tygodnie przez zabiegiem laserowym nie wolno stosować peelingów, ani substancji uwrażliwiających skórę na światło. Skóra pacjenta nie powinna być opalona (więc należy odczekać około 4 tygodni od ostatniego pobytu na plaży).

Jak przebiega zabieg laserowego leczenia trądziku?

Zabieg laserowy jest zabiegiem dosyć prostym. Po odpowiednim oczyszczeniu skóry twarzy lekarz nakłada pacjentowi okulary ochronne, a następnie ustawia parametry lasera, w oparciu o wygląd skóry pacjenta. Laser ma dwie głowice, ręczną do zamykania pojedynczych naczynek i skanek, który wykorzystujemy do leczenia trądziku różowatego. Skaner umożliwia nam naświetlenie całej twarzy pacjenta, w celu zmniejszenia objawów choroby.

W trakcie zabiegu nie stosujemy znieczulenia kremem znieczulającym, pomiędzy skanerem, a skórą nie powinno być żadnej bariery zmniejszającej działanie lasera. Zabieg powoduje u pacjenta niewielki dyskomfort, ale nie jest bolesny. Pacjent odczuwa ciepło, będące wynikiem rozchodzenia się energii laserowej w tkankach. Zabieg trwa około 20 minut, po zabiegu twarz jest chłodzona, nakładany jest krem ochronny.

Jakie są efekty po laserowym leczeniu trądziku różowatego?

Laser diodowy, tzw. laser zielony przeznaczony jest zamykania popękanych naczynek na twarzy, ma on działanie przeciwzapalne, antybakteryjne.

W przypadku leczenia trądziku różowatego laserem naczyniowym przede wszystkim zmniejsza się stan zapalny skóryPacjent jest mniej czerwony, skóra jest mniej reaktywna na podrażnienia, staje się mniej czerwona. Wielu pacjentów przed terapią skarży się na swędzenie, szczypanie skóry, zabiegi laserem diodowym usuwają te dolegliwości już po pierwszym naświetlaniu. Po kolejnych zabiegach stan zapalny skóry ustępuje, znikają krosty, skóra przestaje szczypać, jest przyjemniejsza w dotyku, jędrniejsza.

Jakie są zalecenia po laserowym leczeniu trądziku różowatego?

Po zabiegu laserowym twarz może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Objawy te jednak szybko mijają. Zalecamy stosowanie kremów do cery naczynkowej, odpowiednio nawilżających skórę. Jeżeli lekarz zleci tabletki, lub maści należy je regularnie przyjmować. 

Każdy pacjent chorujący na trądzik różowaty powinien zabezpieczać swoją skórę kremem z filtrem 50+, nakładając go przynajmniej 3x dziennie. Pacjenci chorujący na trądzik różowaty powinni używać kremów aptecznych, dermokosmetyków do pielęgnacji skóry, preparaty z drogerii mogą ich drażnić. Trądzik różowaty jest indukowany alkoholem, ostrymi przyprawami, ciężkim jedzeniem, dlatego też należy zmienić dietę, wprowadzić ograniczenia niektórych potraw.

Ile zabiegów laserem trzeba wykonać, aby wyleczyć trądzik różowaty?

Ilość zabiegów zależy od nasilenia trądziku różowatego, zwykle wykonujemy 4 zabiegi co 3 tygodnie. Terapię laserową łączymy z lekami na receptę i wdrożeniem zdrowego trybu życia, właściwej diety, ograniczenie ilości alkoholu.

Czym się różni leczenie trądziku różowatego IPL, od lasera?

IPL to urządzenie, które generuje impulsy świetlne o różnej długości, o różnej barwie. W IPL znajdują się filtry, które mają przepuszczać tylko fale świetlne  od 500-600 nm, jednak zawsze jest to impuls świetlny o różnej długości.

Dlatego też IPL nie jest tak skuteczny w zamykaniu naczynek, leczeniu trądziku różowatego jak laser naczyniowy. Światło o różnej długości fali jest częściowo tylko pochłaniane przez czerwone naczynia, a częściowo deponowane jest w skórze, powodując jej oparzenia. Dlatego właśnie po IPL pacjentki są mocno obrzęknięte, zdarzają się siniaki na skórze. Laser ma jedną długość fali, 530 nm,  o kolorze zielonym, która jest pochłaniana przez hemoglobinę. Jego działanie jest zatem bardzo wybiórcze, laser działa tylko na miejsca, gdzie znajdują się erytrocyty, a więc na naczynia. Energia lasera nie jest pochłaniana przez inne tkanki, jest pochłaniania przez naczynia, które pod jej wpływem zamykają się i znikają. Skóra, przy zabiegach laserowych nie ulega poparzeniu, pacjentki na drugi dzień mogą bezpiecznie udać się do pracy.

Czy można łączyć leki na trądzik różowaty, maści i zabiegi laserowe?

Trądzik różowaty jest choroba psychosomatyczną, gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani pojawiają się objawy. Leczenie trądziku różowatego jest przewlekłe, nie da się z niego zupełnie wyleczyć. Aby ulżyć pacjentom łączymy różne terapii, daje to bardzo dobre efekty wizualne. Leki farmakologiczne, tabletki działają przeciwbakteryjne, usuwają z naszej skóry pasożyty, nużeńca, który w części odpowiada za nasilenie objawów. Codzienne stosowanie maści z antybiotykiem również pomaga. Gdy połączymy to z przeciwzapalnym działaniem lasera naczyniowego efekty są bardzo dobre. Zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu w Warszawie.

Przeciwskazania do laserowego leczenia trądziku różowatego

Do głównych przeciwwskazań zaliczamy zażywanie leków światłouczulających, np.: retinoidów, stosowanie ziół fotouczulających, nagietka, dziurawca, rumiankuZabiegu nie wykonujemy w przypadku bielactwa, stanów zapalnych skóry, infekcji na skórze. Nie kwalifikujemy pacjentów z zaburzeniami odporności, upośledzonym procesem gojenia się organizmu, pacjentów z tendencją do bliznowców.

Zadzwoń : 785 170 871

Nie czekaj i umów konsultację!

Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.

Umów konsultację

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3,            03-812 Warszawa

Kontakt 785 17 08 71