Leczenie bruksizmu Warszawa
Skuteczne leczenie zaciskania zębów, zgrzytania zębami!
Zadzwoń: 785 170 871
Czy da się wyleczyć bruksizm?
Bruksizm, wynika z nadmiernego skurczu mięśni żwaczy. Objawia się on nadmiernym zaciskaniem zębów, zgrzytaniem zębami. Jedną z przyczyn bruksizmu są wady zgryzu, w większości przypadków jest to jednak choroba psychosomatyczna, wynikającą ze stresu życia codziennego.
Częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Bruksizm powoduje zaciskanie zębów, dochodzi do kruszenia i ścierania się zębów, często jest to określane jako „zjadanie zębów”. Nadmierny skurcz mięśni żwaczy jest przyczyną napięciowych bólów głowy, bólu w okolicy skroniowej, czasami powoduje ból ucha.
Estetycznie, rozrost mięśni żwaczy sprawia, że nasza twarz jest pełna, kwadratowa, mało kobieca. W MediWell Beauty, w Warszawie bruksizm leczymy wstrzyknięciami toksyny botulinowej, jest to metoda, która pozwala nam na zmniejszenie masy i siły napięcia żwaczy.
Przed
Po
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową, zabieg polegający na wstrzyknięciu botoksu do mięśnia żwacza.
Toksyna botulinowa upośledza skurcz mięśnia, zmniejsza się wtedy ból szczęki, zmniejsza się nacisk na zęby, ustępują bóle głowy.
Przy leczeniu bruksizmu toksyną botulinową twarz pacjentki ulega wyszczupleniu.
W zależności od natężenia objawów, bólu szczeki, bólu głowy, bólu w stawie skroniowo-żuchwowym zwykle pierwsze dwa zabiegi wykonujemy co 3 miesiące, a kolejny po 6 miesiącach.
Bruksizm: na zdjęciu widzicie efekty przed i po podaniu toksyny botulinowej. Dolna część twarzy jest bardziej wyszczuplona, węższa, wygląda znacznie lepiej. Zwykle podajemy od 30-50 jednostek toksyny botulinowej na stronę twarzy. Zabieg jest dla pacjenta bezbolesny, trwa max 15 minut. Po około 5-7 dniach pojawiają się pierwsze efekty działania toksyny botulinowej, zmniejsza się napięcie szczęk, zmniejsza się nacisk na żuchwę, dolegliwości bólowe ustają.
Jak się leczy bruksizm?
Istnieje kilka metod leczenia bruksizmu, zgrzytania zębami. Jedną z popularnych metod, stosowanych w gabinetach stomatologicznych jest stosowanie szyny relaksacyjnej na noc (chroniącej zęby pacjenta przez uszkodzeniem mechanicznym). Szyna relaksacyjna nie leczy bruksizmu, nie usuwa przyczyny choroby, jedynie chroni zęby przed pękaniem i kruszeniem. Drugą metodą, która stosujemy w MediWell Beauty jest wstrzyknięcie botoksu w mięśnie żwacze. Osłabiamy w ten sposób siłę działania mięśni, dzięki działaniu botoksu, mięsień żwacz zmniejsza swoją masę, a przez to siłę nacisku szczęki na żuchwę.
Dodatkowym efektem wizualnym jest wysmuklenie twarzy, zmiana „kwadratowego owalu twarzy” na podłużny. Stomatolodzy uważają, że idealne leczenie to połączenie szyny relaksacyjnej z toksyną botulinową. Botoks powinien być podawany regularnie co 3 miesiące przez rok. potem przerwy między wstrzyknięciami można wydłużyć do 6 miesięcy.
Czy leczenie bruksizmu botoksem wyszczupla twarz?
Pytanie, czy botoks wyszczupla twarz jest często zadawane na wizytach lekarskich. Botoks wyszczupla twarz i efekty widoczne są już po pierwszym podaniu toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa, zmniejszając siłę skurczu mięśnia żwacza powoduje że jego masa maleje. Mięsień, który nie ćwiczy, nie kurczy się – zanika, a więc zmniejsza się. Twarze pacjentek smukleją, są ładniejsze.
Co jest najlepsze na bruksizm?
Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej jest bezpieczny, nie wymaga rekonwalescencji. Najważniejszą częścią zabiegu jest dokładna ocena mięśni żwaczy. Dr Marta Skoczylas zaczyna zabieg od narysowania na skórze, w okolicy kąta żuchwy 3-5 punktów wkłucia, miejsca podania botoksu. Wkłucia wykonywane są przez skórę, sam zabieg jest niebolesny dla pacjenta. Po około 3-5 dniach toksyna botulinowa blokuje nadmierny skurcz mięśni żwacza, pacjent przestaje zgrzytać zębami, ustępuje ból szczęki. Schemat leczenia polega na podaniu toksyny botulinowej minimum 2 krotnie, w odstępie 3 miesięcy. Po tym czasie omawiamy efekty terapii i wydłużamy czas pomiędzy podawaniem toksyny botulinowej.
Czy wstrzyknięcie botoksu w żwacze boli?
W gabinecie spotkałam się z pacjentka, która bardzo narzekała na ból przy wstrzykiwaniu botoksu w innym gabinecie. Wstrzykiwanie botoksu w żwacze nie powinno boleć, jest to zabieg krótki, nie wymagający znieczulenia. Czasami osoby niedoświadczone popełniają błąd i wstrzykują toksynę botulinową w napięte mięśnie żwacze, wtedy pacjent może odczuwać ból. Żwacze trzeba napiąć do badania, aby lekarz wymacał miejsce wkłucia, w momencie wstrzykiwania produktu mięsień nie może być napięty.
Czego nie robić po leczeniu bruksizmu botoksem?
Po podaniu toksyny botulinowej w mięśnie żwacze nie ma specjalnie dużo ograniczeń. Prosimy pacjentki, aby przez 7 dni po zabiegu unikały basenu, sauny, solarium (wysokich temperatur). Należy przez około 2 tygodnie unikać masażu twarzy (w tym masażu Cobido). Nie poddawać się zabiegom laserowym na twarz przez 14 dni.
Jakie są efekty leczenia bruksizmu botoksem?
Botoks wstrzykiwany w mięśnie żwacze powoduje ich rozluźnienie. Mięśnie te ostrzyknięte botoksem, z czasem zmniejszają swoją masę, nie są w stanie się tak mocno zacisnąć jak przed podaniem toksyny. Pacjent odczuwa ulgę, zmniejsza się napięcie w dolnej części twarzy, pacjent przestaje zgrzytać zębami, lub zgrzytanie zębami jest mniej nasilone. Pacjent nie zaciska już tak mocno szczęk, więc nie niszczy zębów, zmniejszają się także bóle głowy, migreny, napięciowe bóle karku. dr Marta Skoczylas, Warszawa
Przeciwskazania do leczenia bruksizmu botoksem
Bruksizmu, toksyną botulinową nie leczymy u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią. Nie stosujemy tej terapii u osób w trakcie terapii antybiotykowej, w trakcie infekcji, chorujących na choroby mięśniowe, będące w trakcie leczenia onkologicznego, chemio i radioterapii.
Ile zabiegów trzeba wykonać aby uzyskać efekt?
Efekt terapeutyczny pacjent odczuwa już po pierwszym zabiegu (tak jak opisaliśmy to powyżej). Botoks nie usuwa przyczyny bruksizmu (nie leczy wady zgryzu, nie usuwa stresu). Jeżeli pacjent funkcjonuje w stresie, trudnej sytuacji, botoks należy wstrzykiwać regularnie. Przy dużych objawach zalecamy pierwsze 2 zabiegi wykonać w odstępie 3 miesięcy, następnie możemy przerwę między następnymi podaniami wydłużyć do 4,5 miesięcy. Zależy to od objawów choroby. Moi stali pacjenci czują, kiedy znowu zaczynają zaciskać szczęki, wtedy umawiają się na wizytę.
Zadzwoń : 785 170 871
Nie czekaj i umów konsultację!
Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe
Rejestracja
+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl
Godziny pracy
pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa