Nie wiem czy wiecie, ale biegły z zakresu medycyny estetycznej wypowiada się nie tylko w sprawach nieprawidłowo wykonanych zabiegów estetycznych, ale także uszkodzenia ciała pacjenta, np. w wypadkach samochodowych. W wypadkach samochodowych często dochodzi do zaburzenia wyglądu pacjenta, oszpecenia twarzy czy ciała. Praca biegłego polega na badaniu poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym, ocenie uszkodzeń ciała, w moim przypadku blizn na skórze, róznych deformacji skóry np. oparzeń. Wykonujemy ich zdjęcia dla sądu, opisujemy je, a następnie posługując się specjalnymi tabelami oceniamy procent uszczerbku na zdrowiu.
W oparciu o nasze opisy i wyliczenia sąd ostatecznie ustala procent uszczerbku na zdrowiu, który przekłada się na wielkość odszkodowania dla pacjenta z tytułu ww. wypadku. Odszkodowania te są płacone przez firmy ubezpieczeniowe, obejmują odszkodowanie za tzw. uszczerbek na zdrowiu. Wielkość tego uszczerbku na zdrowiu, w przypadku wypadków komunikacyjnych jest sumą opinii wielu biegłych, uszczerbek oceniony przez ortopedę sumowany jest np. z uszczerbkiem wyliczonym przez neurologa, a także tym co ja proponuję, oceniając blizny i uszkodzenia ciała.
Biegły z zakresu medycyny estetycznej, poza wyliczeniem procentowego uszczerbku na zdrowiu zajmuje się także oceną tego jak naprawić doznaną szkodę. Badając pacjenta opisujemy jakie zabiegi naprawcze powinny być wykonane aby przywrócić pierwotny wygląd pacjenta, do czasu sprzed wypadku. Podajemy średni koszt takich zabiegów. Np. w przypadku blizn twarzy, ciała, opisujemy jakie zabiegi laserowe powinny być wykonane, ile tych zabiegów należy wykonać, jaki laser powinien być użyty. Oceniamy czy warto wykonać także inne zabiegi estetyczne , np. podać pacjentowi osocze bogatopłytkowe aby przywrócić naturalny kolor i strukturę skóry. Często sugerujemy sądowi, konsultacje u innych biegłych, np. biegłych z zakresu chirurgii plastycznej, jezeli do naprawy szkody konieczna jest operacja plastyczna.
Coraz więcej osób dochodzi swoich praw na drodze sądowej, jest to słuszne aby sprawca szkody naprawił ją, czy wypłacił odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, należy jednak uzbroić się w cierpliwość ponieważ postępowania sądowe trwają długo.