Łysienie plackowate - przyczyny, leczenie

Współczesne metody leczenia łysienia plackowatego.

Zadzwoń: 785 170 871

Co musisz wiedzieć o łysieniu plackowatym?

Łysienie plackowate jest częstą przyczyną utraty włosów. Choroba ta dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Spowodowana jest reakcją immunologiczną przeciw mieszkom włosowym. Nasz organizm wytwarza przeciwciała, przeciwko własnym mieszkom włosowym, powodując ich niszczenie. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, jednak bardzo często występuje także rodzinnie, towarzyszą jej liczne alergie, lub bielactwo. Do wypadania włosów i powstawania łysienia plackowatego przyczynia się także przewlekły stres, zaburzenia nerwicowe, co często występuje u dzieci i młodzieży.

Objawy łysienia plackowatego są bardzo charakterystyczne, na skórze głowy, lub brody (to jest dosyć częste u mężczyzn) pojawiają się ogniska pozbawione włosów. Jeżeli terapię zaczniemy wcześnie włosy mogą odrosnąć, jednak leczenie wymaga od pacjenta dużo cierpliwości i uwagi.

łysienie plackowate leczenie

Dlaczego pojawia się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest najczęściej spowodowane przewlekłym stanem zapalnym skóry głowy. W naszym organizmie zachodzi reakcja autoimmunologiczna, w wyniku której wytwarzamy przeciwciała uszkadzające własne mieszki włosowe.

Pojawia się stan zapalny, mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, nie produkują włosów. Pojawieniu się łysienia plackowatego sprzyja przewlekły stan zapalny, przewlekły stres, czy nerwica, uwarunkowania genetyczne, niekiedy atopowe zapalenie skóry, czy choroby tarczycy.

Jakie są objawy łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate daje bardzo charakterystyczne objawy. W wyniku stanu zapalnego, z określonego obszaru skóry głowy wypadają włosy. Pojawiają się okrągłe, bezwłose ogniska, przypominające plamy. Skóra, w miejscu pozbawionym włosów wygląda zdrowo, nie widać na niej zaczerwienienia, ani złuszczania.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Łysienie plackowate łatwo rozpoznać po owalnych, plackowatych miejscach, w których doszło do utraty włosów. Jednak potwierdza się je w badaniu trichoskopowym.

Lekarz ogląda skórę głowy pod powiększeniem, w dermatoskopie, lub trichoskopie. W badaniu widać włosy wykrzyknikowe, czarne punktu, ułamane włosy. Są one charakterystyczne dla łysienia plackowatego. W trakcie leczenia lekarz może wykonywać badanie dermatoskopem, lub badanie wideodermatoskopowe w celu oceny leczenia, postępu odrastania włosów.

Jakie są rodzaje łysienia plackowatego?

W zależności od nasilenia zmian mamy kilka różnych typów łysienia plackowatego. Może być ono miejscowe, ogniskowe, lub uogólnione, obejmować nie tylko owłosioną skórę głowy, ale także całe ciało (pacjenci tracą włosy wszędzie).

W przypadku gdy włosy nie odrastają mamy łysienie plackowate złośliwe. Łysienie wężykowate to łysienie obejmujące kilka rejonów głowy, potylicę, skronie, niekiedy czoło. Jeżeli łysienie postępuje od czubka głowy na zewnątrz to mówimy o łysieniu pasmowatym.

Jak zatrzymać łysienie plackowate?

Podstawowym lekiem w leczeniu łysienia plackowatego jest Minoxidil stosowny w postaci wcierek w skórę głowy. Ma on poprawić krążenie krwi w okolicy cebulek włosowych.

Łysienie plackowate wymaga włączenia leków sterydowych w postaci maści, kremów, iniekcji w miejsca pozbawione włosów. U części pacjentów podajemy leki doustne: głównie leki sterydowe, w ośrodkach referencyjnych podawany jest metotrexat lub cyklosporyna A.

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym większe jest prawdopodobieństwo odrostu włosów. Proszę jednak pamiętać, ze w ciągu pierwszych 6 miesięcy odrost włosów występuje u około 25% chorych, więc nie jest to prosta terapia. Terapia powinna być prowadzona jeszcze przez kilka miesięcy po odroście włosów.

Nakłuwanie skóry głowy w łysieniu plackowatym

W gabinetach medycyny estetycznej stosujemy zwykle mezoterapię z lekiem sterydowym, lub chemioterapeutykiem (triamcynolonem), w celu zahamowania stanu zapalnego na skórze głowy. 

Dopiero po zahamowaniu stanu zapalnego można stosować mezoterapię igłową, oraz terapię osoczem bogatopłytkowym na włosy.

Mezoterapia igłowa ma na celu wprowadzenia substancji odżywczych do skóry głowy. Osocze bogatopłytkowe ma pobudzić cebulki włosowe do produkcji nowego włosa.

Czy łysienie plackowate jest wyleczalne?

Łysienie plackowate to trudna choroba o różnym przebiegu. Bardzo często po pierwszym zachorowaniu włosy odrastają i pojawiają się długie okresy remisji.

Nie mamy jednak leku, który by skutecznie wyleczył chorobę, nie umiemy jej zapobiegać.

Zadzwoń : 785 170 871

Nie czekaj i umów konsultację!

Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.

Umów konsultację

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe

Rejestracja

+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl

Godziny pracy

pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00

MediWell Beauty

ul. Kamionkowska 41/3,            03-812 Warszawa

Kontakt 785 17 08 71