Usuwanie, wycinanie pieprzyków Warszawa
Chirurgiczne usuwanie pieprzyków to bezpieczny i skuteczny zabieg dla pacjenta
Zadzwoń: 785 170 871
Dlaczego usuwać pieprzyki?
Z wiekiem na naszym ciele pojawia się coraz więcej znamion barwnikowych, część z nich to niegroźne „pieprzyki”, część z nich wymaga kontroli dermatologa i natychmiastowego usunięcia.
„Pieprzyki” na skórze to zmiany barwnikowe, których nie można usuwać laserem. Należy je wyciąć z marginesem tkanki a następnie wysłać na badanie histopatologiczne. W naszym gabinecie wycinamy chirurgicznie zmiany barwnikowe a następnie wysyłamy je na badanie histopatologiczne, w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.
Jak rozpoznać czerniaka?
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do natury pieprzyka, należy skonsultować się z lekarzem. W trakcie wizyty dr Marta Skoczylas obejrzy zmianę dermatoskopem, jeżeli zmiana będzie nietypowa pod względem kształtu, koloru, czy struktury wykonamy biopsję skóry.
Badanie histopatologiczne pobranego wycinka powie nam, czy mamy do czynienia ze zmianą łagodną, czy z nowotworem skóry. Jeżeli wynik badania histopatologicznego będzie negatywny zmianę można pozostawić do obserwacji, lub wyciąć profilaktycznie. W przypadku rozpoznania nowotworu złośliwego, pacjent jest odsyłany do onkologa w celu wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Jak się przygotować do usunięcia, wycięcia pieprzyka?
Chirurgiczne usunięcie (wycięcie) pieprzyka nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. W dniu wizyty lekarz ocenia pieprzyk – zmianę dermatoskopem, a następnie znieczula ją nasiękowo strzykawką. Dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu.
Pieprzyk jest wycinany skalpelem, lub nożem elektrycznym, następnie zakładane są szwy. Szwy są zdejmowane po około 8-10 dniach od zabiegu. Proszę pamiętać, że po wycięciu chirurgicznym zmiany skórnej na skórze pozostaje blizna, która z czasem zblednie, stając się mniej widoczna.
Wskazania do chirurgicznego usunięcia pieprzyka
Znamiona skórne, znamiona barwnikowe, pieprzyki kwalifikują się do wycięcia (usunięcia) chirurgicznego.
Zmian tych nie usuwamy laserem, ponieważ zabieg laserowy nie pozwala na na przeprowadzenie badania histopatologicznego. Chirurgiczne wycięcie pieprzyka wykonywane jest, gdy lekarz, po przeprowadzeniu badania dermatoskopem, nie ma pewności co do natury zmiany i nie może wykluczyć nowotworu skóry.
Zabieg chirurgiczny wykonywany jest zawsze w przypadku:
- znamion barwnikowych
- krwawiących brodawek, o nieznanym charakterze
- zmian podskórnych typu: tłuszczak, kaszak, cysta nieznanego pochodzenia
- kępek żółtych na powiekach górnych, kwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego
Przeciwwskazania do chirurgicznego wycięcia pieprzyka?
W trakcie konsultacji lekarskiej dr Marta Skoczylas ocenia, czy pacjent może poddać się zabiegowi chirurgicznego wycinania pieprzyków. Do głównych przeciwskazań należą:
- aktywna choroba nowotworowa, leczenie chemio i radioterapią
- ciąża i karmienie piersią, o ile wycięcie zmiany wynika jedynie z przyczyn kosmetycznych
- nie leczone choroby autoimmunologiczne, zaburzenia odporności, immunosupresja
- aktywne bakteryjne zakażenie skóry, skłonność do powstawania bliznowców
Jak wygląda zabieg chirurgicznego usunięcia pieprzyka?
Chirurgiczne usuwanie pieprzyków w MediWell Beauty w Warszawie jest przeprowadzane w gabinecie zabiegowym. Okolica poddana zabiegowi jest dezynfekowana i obłożona niebieskimi serwetami. Następnie lekarz znieczula skórę za pomocą zastrzyku.
Po znieczuleniu skóry dr Marta Skoczylas wytnie pieprzyk skalpelem, lub nożem elektrycznym (w zależności od wielkości i umiejscowienia zmiany). Znamię barwnikowe zostanie umieszczone w pojemniku do badania histopatologicznego. Na ranę zostaną założone szwy. Szwy zostaną zdjęte po 7-14 dniach od zabiegu (w zależności od umiejscowienia cięcia).
W tym czasie pacjent powinien dbać o ranę, dezynfekować ją produktami do dezynfekcji ran, zakładać świeże opatrunki. Po zdjęciu szwów warto zadbać o bliznę, natłuszczać ją aby była jak najbardziej estetyczna. Wynik badania histopatologicznego otrzymujemy zwykle 4 tygodnie od pobrania materiału do badania, jest on przekazywany pacjentowi na wizycie kontrolnej.
Czy po chirurgicznym wycięciu pieprzyka zostają blizny?
Zabieg chirurgiczny oznacza przerwanie ciągłości skóry. Po cięciu skalpelem zawsze zostaje blizna, nie da się tego uniknąć. Gojenie się blizny to proces, blizna najpierw jest czerwona i uniesiona nad powierzchnię skóry, z czasem blednie, staje się mniej widoczna. Cały proces przebudowy blizny trwa około roku, dlatego też należy wykazać dużą cierpliwość. Przebudowę blizny przyspieszają różnego rodzaju maści na blizny od silikonowych po te, zawierające sole srebra, lub wyciągi z cebuli.
Czy po zabiegu chirurgicznym usunięcia pieprzyka można iść do pracy?
Pacjent po chirurgicznym wycięciu pieprzyka może iść do pracy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nawet kilka godzin po zabiegu pacjent nie czuje bólu. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, więc o ile pacjent nie pracuje ciężko fizycznie, nie ma ryzyka pęknięcia szwów, pacjent może pracować.
Zadzwoń : 785 170 871
Nie czekaj i umów konsultację!
Przeprowadzę Cię przez cały proces i w pełni przygotuję do zabiegu. Umów konsultację już dziś i razem opracujmy Twój plan leczenia.
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3
03-812 Warszawa, Praga Południe
Rejestracja
+48 785 17 08 71
recepcja@mediwell-beauty.pl
Godziny pracy
pon. – piąt. 10:00 – 19:00
sob. 10:00 – 13:00
MediWell Beauty
ul. Kamionkowska 41/3, 03-812 Warszawa